TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 20 Eylül 2021

AKP çocuk parkını böyle yok etti

AKP’li Güngören Belediyesi’nin talebi üzerine, yaklaşık bir buçuk kilometrekarelik fiili park, “Sosyal Tesis Alanına” alındı.

“Güngören 80. Yıl Parkı”nın iptal edilmesine, 350 metre uzaklıkta yapılacak “Millet Bahçesi” gerekçe gösterildi. Yetişkin ağaçların ve oturma yerleri bulunan parkı AKP’li Belediye, “Atıl ve kullanışsız durumda olan pasif yeşil alan” olarak tanımladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, AKP’li Güngören Belediyesi’nin Gençosman Mahallesi’nde bulunan “Güngören 80. Yıl Parkı” ile ilgili imar planı değişikliği teklifini görüştü. 2005 yılı planlarında park olarak ayrılan ve ona göre düzenlenen yeşil alının bir kısmına “Sosyal Tesis” yapılmak için planların değiştirilmesi istendi.

Teklifte özetle şöyle denildi:

“Teklif plan değişikliği Gençosman Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve çoğunlukla Belediye Başkanlığımız mülkiyet ve tasarrufundaki taşınmazlardan oluşan alandaki atıl ve kullanışsız durumda olan pasif yeşil alanın bir kısmının, millet bahçesi projesinin varlığı dikkate alınarak kaldırılıp etkin şekilde kamuya hizmet etmek üzere yapılması amaçlanan projenin uygulanmasının önünün açılması için hazırlanmıştır.”

İBB PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI

İBB Planlama Müdürlüğü, plan değişikliği teklifi ile park alanı kullanımının azaltıldığını, iptal edilen parkın yerine eşdeğer park yeri önerilmediği için plan bütünlüğünün bozulduğunu belirterek şu görüşü Meclis’e iletti:

“Teklifin, Güngören Millet Bahçesi ile bölgenin aktif yeşil ve rekreasyon alanı ihtiyacının karşılanmış olduğu gerekçesiyle hazırlanmış olduğu belirtilse de İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki 39 ilçeden kişi başına düşen yaklaşık bir metrekare yeşil alan miktarı ile kişi başı yeşil alan miktarı en az ilçelerden biri konumdaki Güngören ilçesi sınırlarında bir metrekarelik yeşil alanın bile korunması gerekirken, bahsedilen gerekçe ile mevcut Yeşil Alanın kaldırılmasının uygun olmayacağı değerlendirilmektedir.”