TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 13 Mart 2021

Ezber bozan anket… Erdoğan buna çok üzülecek

Metropoll Araştırma’nın Şubat ayı Türkiye’nin Nabzı anketinde “Asla oy vermem dediğiniz parti” sorusu yöneltildi. Araştırmada çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Metropoll Araştırma’nın her ay düzenli olarak yaptığı “Türkiye’nin Nabzı” anketinin şubat ayı sonuçları açıklandı. Katılımcılara, “Asla oy vermem dediğiniz bir siyasi parti var mı, varsa hangisi?” diye soruldu.

Metropoll Araştırma’nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar Twitter adresinden sonuçları paylaştı.

AKP İLK SIRADA

Anketin sonuçlarına göre, seçmenin yüzde 26,4’ü, “AKP’ye asla oy vermem” derken, yüzde 26’lık kesim ise HDP’ye oy vermeyeceğini belirtti.

Araştırmaya göre CHP’ye asla oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranının yüzde 12,8 olurken, “Cevap yok” diyenlerin oranı da yüzde 24,4 açıklandı.

AKP’li seçmenin yüzde 30,9′unun CHP’ye, CHP’li seçmenin ise yüzde 60,4’ü AKP’ye yüzde 14,3’ü HDP’ye ‘asla oy vermeyeceğini’ ifade etti.

SAADET DİKKAT ÇEKTİ

Ankette en dikkat çekici sonuç ise Saadet Partisi (SP) seçmeni için gerçekleşti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaretiyle ittifak tartışmaları başlamış ve tabanın Cumhur İttifakı’nı istediği öne sürülmüştü.

CHP’YE DAHA SICAK

Anketten çıkan sonuca göre SP seçmenlerinin yüzde 19.7’si “AKP’ye asla” oy vermeyeceğini yüzde 15.8‘i ise “CHP’ye asla” oy vermeyeceğini belirtti. Araştırma Saadet Partililerin CHP’ye AKP’den daha sıcak baktığını  ortaya koydu. 

HDP SEÇMENİ DE…

HDP’li seçmenleri arasında ‘AKP’ye asla” oy vermeyeceğini söyleyenlerin sayısı yüzde 64,1, “MHP’ye asla” oy vermeyeceğini söyleyenlerin sayısı ise yüzde 13,1 olarak belirlendi. Anketin dikkat çekici sonuçlarından biri de; HDP’lilerin eskiye oranla CHP’ye daha sıcak baktığının görülmesi. Ankette “CHP’ye asla” oy vermeyeceğini söyleyen HDP’lilerin oranı 2.8‘de kaldı.