TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya 28 Kasım 2021

DSÖ’den Tartışma Yaratan Omicron Kararı!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Cuma günü yapılan açıklamada Güney Afrika’da tespit edilen yeni ckvid varyantına Omicron adını vermesi yeni bir tartışmaya nedenb oldu.

Faaliyetlerini Birleşmiş Milletler bünyesinde yürüten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni çıkına covid varyantına yeni bir isim verdi.

Daha önce Antik Yunan alfabesinden harfleri seçen Dünya Sağlık Örgütü’nün iki harf atlayarak Omicron’u seçmesi yeni bir tartışma başlattı.

Normal düzende Nu ve Xi harflerini seçmesi gereken Dünya Sağlık Örgütü, iki harf atlayarak Omicron’u seçti. DSÖ tarafında verilen bu karar sosyal medyada büyük tartışma yarattı.

31 Mayıs 2021’de Covid-19 varyantlarına Yunan alfabesinden isim verme kararı alan Dünya Sağlık Örgütü’nün Nu kelimesinin İngilizcedeki “yeni” yani “new” kelimesine benzemesinden dolayı bu harfi atlamış olabileceği öne sürüldü. Öte yandan Xi kelimesinin ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le aynı olmasından dolayı bu kararın alınmış olabileceği öne sürüldü.

ABD’li siyasetçi Ted Cruz, “Eğer Dünya Sağlık Örgütü Çin Komünist Parti’den korkuyorsa böyle korkutucu bir pandemide onlara nasıl güvenilir” açıklamasını yaptı. Öte yandan birçok sosyal medya kullanıcıları Omicron isminin siyasi gerilim ve tartışmanın önüne geçilmesi için tercih edildiğini öne sürdü.